BEGINNER VETERAN

Masa tenisi için neler lazım!

Bu güzel sporla tesadüfen tanıştım. Arkadaşım Mehmet masa tenisi oynayalım dediğinde sadece eğleneceğimizi düşündüm. Masa tenisinde partner çok önemlidir. Size yakın seviyede bir arkadaşınız varsa şanslısınız.

Teşekkürler Mehmet!
İlk olarak bana bazı maçları kazanabilecek orta seviyeye ulaşabilmem için en az 3 yıl geçirmem gerektiği söylendi. O kadar beklememek için kendime bir yıllık program yaparak ders almaya başladım. IVTTA’ da Kenan koçun ilk 6 ayda bana öğrettiklerini ve sonraki 6 ayda ondan öğrenmek istediklerimi bu kitapta topladım. Bir yıl sonra koçumu yenmeyi hedefledim!
Teşekkürler Hocam…
Henüz bu sporla tanışmayanların vakit kaybetmemeleri için bu çalışmayı hazırladım. Sloganımız, ‘ben de’ olsun. Yaşınız kaç olursa olsun, masa tenisi oynayabilirsiniz. Bu kitabı okuyun ve kısa yoldan sizde başlayın, oynayın ve hatta winner olun.
Kazanmasanız da olur, oynamak yeter!
Benim gibi yeni başlayan veteranlar için derlediğim bu çalışmayı beş adet sosyal (masa tenisi hakkında, maç ne kadar sürer, rakibi anlamak, maç stratejisi, oyuncunun swot analizi) ve beş adet teknik (temel vuruşlar, blok ve kesme tekniği, etkili servisler, servis karşılama, atak ve smaç, maç ve antrenman öncesi ısınma) konuları ve ayrıca ilgili 20 adet videodan oluşmaktadır.
Burada özel bir teşekkür de ITVVA için. Her türlü zorluğa rağmen bize sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağlayan Fulya hanım ve Ferit bey, çok teşekkürler.
Toplu teşekkürde ITVVA ailesine ve burada yeni tanışdığımız tüm dostlara. Çünkü, Masa Tenisi dost canlısı bir spordur ve diğer oyuncularla konuşarak çok şey öğrenirsiniz. Masa Tenisi kesinlikle sosyal bir spordur. Kulüpte aynı alanda antrenman yapan birçok oyuncu var. Turnuvalarda sürekli rakip değiştiriyorsunuz. Zamanla herkes birbirini çok iyi tanıyor. Arkadaş edinmek ve sosyalleşmek kolaydır.
Not: Hocam bana ne zaman ince ayar çekmeye başlarsa bende aynen konulara yansıtıp bu çalışmayı tamamlamış olacağım.
Tüm eski ve yeni masa tenisçilere gönülden selamlar…
Timuçin Özsöylev

Masa tenisinde ‘HAPPY END’

Masa tenisinde, mutlu sona ulaşmak için bir çok heyecan yaşanır, adrenalin salınır, sinirler gerilir ve genelde  eşit seviyedeki yarışmacılardan özgüveni yüksek, psikolojisini ve fizik gücünü daha iyi yöneten taraf ‘happy end’ e erişir.

Masa Tenisi maçı ne kadar sürer?

Masa tenisi, maçların teorik olarak sonsuza kadar devam edebilmesi açısından eşsiz bir spordur. Süre sınırı yoktur ve oyuncular bir sette en az 2 puanlık farka ulaşamazlarsa maç asla bitmez. Yakın seviyedekilerin maçları oldukça uzun olma eğilimindeyken, arada seviye farkı varsa maçlar genellikle çok kısadır. Arkadaşları oynamaya davet etmek ve onlara ‘korkma, sadece 5 dakika sürecek’ demek vb. gibi tipik masa tenisi şakaları da buradan gelir.

En uzun maç süresi!

10 dakika 13 saniye süren bir sayıda toplam 766 kez (evet, doğru okudunuz) topa ileri geri vuruldu. Bu tek bir sayı birçok maçtan daha uzundu ve başka bir masadan topun oyun alanına girmesiyle hakem ‘let’ dedi, ancak bu bir puanın maça hiçbir etkisi olmadı. Maç aynı heyecanı ile devam etti. Kimbilir, belki hala oynuyor da olabilirler…

Timuçin Özsöylev

 

Let mi, net mi?

Masa tenisi bir salon oyunudur ve salon kibarlığında ve nezaketinde oynanmalıdır. Turnuvalarda dar alanlarda bir çok masa yan yana yerleşiktir. Bir masada oynanan oyundan topun diğer masa alanına geçmesi halinde ‘let’ deyip oyun durdurulur. Bu durum oyunculara ve oyunun gidişatına bir şekilde etki edebilir. Ama hiç bir oyuncunun bu duruma sinirlenip sağa-sola söylenmesi veya sinirli davranışlarda bulunması kabul edilemez.

Aslında, masa tenisinde ‘let’, servis sırasında meydana gelen öngörülemeyen bir durum nedeniyle bir sayının tekrar oynandığı durumu ifade eder. Örneğin, servis sırasında top ağ takımına değerse, servisin doğru olması şartıyla, ‘let’ denir. Servisin hatalı olduğu düşünülürse puan rakibe verilir.

Masa tenisinden keyif almak, ayrıca iyi ve adil bir oyun için ‘let’ gibi bir çok terminolojiyi anlamak önemlidir.

‘Let’, maçın akışını ve her iki oyuncunun ritmini bozabilir. Kritik bir noktada let kararı verilirse, hayal kırıklığı ve belirsizliğe neden olabilir ve potansiyel olarak oyunun sonucunu etkileyebilir. Oyuncular bu gibi durumlarda sakin, odaklanmış ve hazırlıklı kalarak, maçlardaki herhangi bir atışın etkisini etkili bir şekilde yönetebilmelidir.

Masa tenisinde oyun sırasında bağırmanıza izin verilmez. Puan bitmeden yüksek sesle bağırırsanız o puanı kaybedersiniz. Çünkü bağırarak rakibinizi rahatsız ediyorsunuz. Sahanıza başka masadan bir top yuvarlanırsa ve konsantrasyonunuzu kaybettiğinizi hissederseniz, hemen let’ deyin. Puanı oynamaya devam ederseniz, o puan bittikten sonra let diyemezsiniz.

Bazen top beklenmedik ve garip bir şekilde masanın olmadık bir yerine deyip sürpriz bir sayıya neden olabilir. Burada şaşkınlık dorukta olup sayı alan oyuncu zevkten dört köşe olurken rakip sinirlense bile genellikle ‘pardon’ sözünü kibarca kabul eder ve oyununa devam eder. Aslında bu gibi durumlar masa tenisi maçlarında çok sık yaşanır ve oyunu zevkli kılan da budur.

Diğer taraftan, ‘let’ gibi oyuna direkt etki eden bazı uygulamalar oyuncular tarafından kötü amaçla da kullanılıyor olabilir.

Örneğin sayı alma süreci tamamlanmışken bir oyuncu ‘let’ diyerek avantaj sağlayabilir. Aynı şekilde serviste topun ağa değdi-değmedi ‘net’ yada değil tartışmaları yaşanabilir.  Yine topun raketten mi yoksa elden mi geldiği çelişki yaratabilir.

Masa tenisi güzel ve naif bir salon oyunu olup, herkesin pozitif enerjisi ile sosyalleştikleri bir ortamda, hiçbir şekilde ve durumda sinirli tavırlarla (diğer bazı spor dallarında olduğu gibi) sokak kültürü ile etrafa negatif enerji saçılmamalıdır.

Bu spor bazıları için bir  terapi olabilir ama masa tenisi salonu bir ‘terapi toplantı yeri’ değildir.

Timuçin Özsöylev

 

Scroll to top
Call Now Buttonhemen ara