READYMIX LOGISTIC – LAST MILE DELIVERY

READYMIXLOGISTIC

Is concrete always last mile delivery?

– Son mil teslimatı, bir ürünün bir nakliye merkezinden nihai varış noktasına taşındığında teslimat sürecinin en son adımını ifade eder. Bu, sevkiyat sürecindeki en kritik adımdır ve işletmelerin mümkün olduğunca hızlı ve verimli olmasını sağlamak istedikleri aşamadır.

– Son mil teslimatı, özellikle hızlı sevkiyat için sürekli artan tüketici talebine ayak uydurmak içindir. Aynı zamanda, ürünün nihai varış noktasına ulaşması için yapılan yolculuğun en pahalı ayağını oluşturur.

– Hazır beton için last mile teslimatı diğer sektörlerden çok daha anlamlıdır. Çünkü diğer sektörlerin çoğunda ürünün bozulma riski ya hiç yoktur yada göreceli olarak çok düşüktür. Hatta gecikme için uygulanacak bir ceza ile alıcı ile sorun çözümlenebilmektedir.

– Böyle bir çözüm hazır beton için mümkün mü? Tabi ki hayır. Hatta ürün bozulduğunda sadece tüketicinin iş akışına değil aynı zamanda tedarikçinin aracına gelebilecek ciddi zararlar söz konusudur.

– Betonun planlandığı şekilde müşteriye tam zamanında ve kaliteli şekilde teslimatında karşılaşılan bir çok zorluk vardır. Her şeyden önce hazır beton, müşterilere kaliteli bir döküm sağlamak için doğal zorluklar içeren bozulabilir bir üründür.

– Çoğumuzun zaten bildiği, ancak önemsemediği sorunlara başka bir açıdan bakalım. Çünkü her şeyi ortaya koymak, sorunları nasıl çözebileceğimiz konusunda farklı bir bakış açısı verebilir.

– Teslimat sürecinde her adım sorunsuz bir şekilde gerçekleşmelidir. Son dakikaya kadar siparişte bir çok değişiklikle karşılaşabiliriz. Ancak bu önemli değil, çünkü şantiye hala sizi bekliyor. Kamyonlardan biri veya mikseri mi bozuldu? Size iyi şanslar, ama benim betonum nerede?

– Su/çimento oranının, slampın, hava içeriğinin ve homojenliğin amaçlanan durumlarından değiştirilmediğinden emin olmamız gerekir.

– Trafik gibi öngörülemeyen durumlar nedeniyle zaman penceremizi kaçırırsak, malzeme karışım işleminden iki saat sonra sertleşerek kullanılamaz bir hale gelebilir.

– Teslimat planladığımız gibi gitmediğinde ve hazırlıklı değilsek, marjlar aşılabilir mi? Rölantideki kamyonların, yakıtın ve tabii ki müşterilerin reddettiği beton işletme maliyetimizi arttırmaz mı?

– Tüm bunlar, elbette, tam zamanında teslimat için lojistik üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturuyor. Sonuç olarak, sevkiyat ve teslimat verimlilik için en ince ayrıntısına kadar planlanmalı ve organize edilmelidir.

– Ama beklemediğimiz bir şey için nasıl plan yapabiliriz? Zaten beklediğimiz şeyler için bile doğru plan yapabiliyor muyuz, biz hep bunu tartışıyoruz. Gecikmeler, siparişteki son dakika değişiklikleri, ‘beklenmeyeni bekleyin’ sözünü, hazır beton sevkiyatına cuk diye oturtuyor.

– Hazır betonda sevkiyatın genellikle tartışmaya açılmadığını, her şirketin kendi yoğurt yiyişine bırakıldığını hepimiz biliyoruz. Sevkiyatın evrensel kuralları vardır ve bunu süreçte yer alan tesis şefinden sevkiyatçısına ve atölyesinden pompa operatörüne ama özellikle mikser şoförlerine kadar herkesin çok iyi bilmesi gerekir. Diğer taraftan müşteri tarafını da bilinçlendirmek çok değerlidir.

– İstediğiniz en iyi sevkiyat programlarını kullanın. Bireysel ve ekip bilincini oluşturmadıktan sonra pozitif bir sonuca ulaşmak mümkün mü? Sevkiyat seminerini, beklemediğimizi planlamak ve diğer tüm zorluklara birlikte çözümler üretmek için hazırladım.

Birlikte olmak ve bildiklerimi ve otuz yılı aşkın süredir biriktirdiklerimi sizlerle paylaşmak üzere, kıymetli davetlerinizi bekliyorum…

 

Timuçin Özsöylev

Mob: 0532-4161387

 

 

Scroll to top
Call Now Buttonhemen ara